Trzy Majtki

Zespół „Trzy Majtki” powstał w 1999 roku z potrzeby i chęci wspólnego grania, muzykowania, śpiewania. Szanty były naturalnym wyborem z powodu bliskości morza i pewnych, niespełnionych, ale stabilnych inklinacji żeglarskich.
Początkowo skład tworzyli: Edward Hańcza (git. klasyczna), Paweł Sokolski (git. akustyczna) i Witold Przyklęk (git. basowa). To była tylko zabawa, ale szybko pojawiła się okazja zagrania niewielkiego koncerciku w kawiarence „Niebo do wynajęcia”. Szantowisko udało się znakomicie, zebrani bawili się doskonale, a ponieważ zespół nie miał jeszcze wtedy nazwy ogłoszono konkurs – i tak zrodziły się Trzy Majtki.
Od 2012 roku w składzie jest również Roman Chojnacki (skrzypce). Zespół cieszy się dużą popularnością. Regularnie koncertuje w Trójmieście i w Warszawie. Na koncerty do Tawerny Kliper, Contrasct Cafe, Gniazda Piratów, czy Tawerny Korsarz przychodzi liczna i bardzo zróżnicowana publiczność. Bawią się i młodzi, i ci trochę starsi. Koncerty przyciągają świetną zabawą, żywiołowością i luźną atmosferą.
Zespół wydał dwie pełnometrażowe płyty. „Z Prądem” pochodzi z roku 2004 i zawiera popularne, współczesne pieśni żeglarskie oraz trzy autorskie kompozycje. „40 Years Old” to najnowszy, w pełni autorski krążek, wydany w maju 2015. Płyty można nabyć na koncertach zespołu oraz w dobrych sklepach muzycznych. Ponadto zespół wydał również singiel „Zima”, a także wziął udział w trzypłytowym albumie „Zobaczyć Morze”. W niedalekich planach jest kolejna, również w pełni autorska płyta.
Trzy Majtki z powodzeniem startowały w wielu przeglądach i festiwalach zdobywając m.in.:
 II miejsce i Srebrna Gejtawa Szanty na Sukces (2004)
 Grand Prix XII-go Festiwalu Szantowego w Giżycku (2004)
 Srebrny Poler VIII-go Festiwalu „Keja” (2004)
 Nominacja do XXIV Festiwalu Shanites (2005)
 I miejsce i Srebrny Kran na festiwalu Szantomierz (2005)
 Grand Prix I-go Festiwalu „Bakista” w Łebie (2006)
 I miejsce XVIII Festiwalu Szanty we Wrocławiu (2007)
 Bard Brdy na Festiwalu „Ster Na Bydgoszcz” (2008)
 Nagrodę Prezydenta Gdańska na Szantach pod Żurawiem (2008)
Grupa świetnie czuje się zarówno na dużych scenach, jak i na kameralnych, czy wręcz zamkniętych imprezach. Ostatnio coraz częściej pojawiają się również na zagranicznych festiwalach folkowo-szantowych. Trzy Majtki włączają się też aktywnie w działania promujące muzykę i żeglarstwo. Były organizatorem Festiwalu Burczybas we Wdzydzach Kiszewskich, czy pomysłodawcą i organizatorem Szantowych Zawodów Zimowych w Sopocie. Organizują również rejsy żaglowcami, jak choćby Zawisza Czarny, czy Pogoria.
Zespół nadal rozwija własny repertuar, pracując nad aranżacją i brzmieniem. Pomimo mijających lat jest to nadal radosna i żywiołowa grupa. Szantowanie ciągle jest zabawą, przyjemnością, odskocznią od codzienności i pracy zawodowej. To na pewno nigdy się nie zmieni…