North Cape

NORTH CAPE – to jeden z niewielu zespołów, który konsekwentnie wyraża swoją fascynację muzyką a cappella.

Wieloletni rozwój muzyczny grupy spowodował wytworzenie się oryginalnego stylu i brzmienia, przy poszanowaniu możliwości najdoskonalszego instrumentu, jakim jest ludzki głos.
Zespół powstał w Pszczynie w połowie 1995 r. z inicjatywy Łukasza Malcharka
i Michała Mrozika. Pierwotny repertuar grupy składał się z szant, oryginalnych morskich ballad, a także własnych utworów stylizowanych na szanty. Od połowy 1996 r. poszerzył się o utwory folkowe i standardy muzyki gospel. Zaczęły się także pierwsze sukcesy artystyczne.
Po udanym debiucie na „Sari` 96” w Żorach, NORTH CAPE po raz pierwszy zaśpiewał przed półtoratysięczną widownią w hali katowickiego „Spodka” na „Tratwie” i otrzymał Nagrodę Rady Miasta Katowic. Później pojawiło się I miejsce na XII „Mini Shanties” w Stalowej Woli i Nagroda Główna na festiwalu „Bezan `97” w Tarnowie. Od 1997 r. NORTH CAPE koncertował wielokrotnie na terenie całego kraju, zdobył wiele nagród i umocnił swą pozycję w czołówce wykonawców szanty klasycznej.
Na przełomie 1998 i 1999 r. zespół nagrał swoją pierwszą płytę „Szanty i pieśni morza a cappella”, która ukazała się w formie kasety magnetofonowej staraniem wydawnictwa fonograficznego JoterMusic.
Od tego momentu zespół konsekwentnie rozszerzał swój repertuar wzbogacając go dodatkowo o standardy muzyki rozrywkowej, wykonywanej wyłącznie a cappella.
Pod koniec sierpnia 2002 roku ukazała się druga płyta NORTH CAPE, zatytułowana „Pieśni spod żagli”, zawierająca szanty i pieśni morza z różnych, czasami bardzo egzotycznych regionów świata. W nagraniach kilku utworów wziął gościnnie udział znakomity szantymen z Anglii – Ian Woods. Premiera płyty miała miejsce podczas letniej edycji tyskiego festiwalu „Port Pieśni Pracy”.
W 2003 roku zespół wystąpił w telewizyjnym programie Niny Terentiew „Bezludna Wyspa”, oraz był gościem telewizyjnego koncertu z okazji 650-ciu lat miasta Olsztyna.
Od 2007 roku zespół koncertował już sporadycznie, a w związku z nagromadzeniem się zbyt dużej ilości pozaartystycznych zajęć zmuszony został do zawieszenia działalności. Spowodowało to nieuchronny transfer wokalistów do innych śląskich zespołów szantowych.
Jesienią 2010 roku zespół reaktywował swoją działalność i w odświeżonym składzie rozpoczął kolejny rozdział swojej artystycznej drogi. Jej podsumowaniem jest najnowsza płyta zespołu pt. „A’cappella dookoła świata”, której premiera miała miejsce w dniu 25.05.2013 na łódzkim „Kubryku”. Jest ona próbą zupełnie nowego – świeżego spojrzenia na muzykę a’cappella.
Od ponad dwudziestu już lat zespół NORTH CAPE pozostaje wierny zasadzie, że najszlachetniejszym instrumentem jest ludzki głos…