Formacja

Zespół powstał jesienią 2008 roku, po zakończeniu działalności Gdańskiej Formacji Szantowej. Nazwa co prawda pozostała przy Jacku Jakubowskim i Krzysztofie Jurkiewiczu, ale wraz z planowanym uzupełnieniem składu i przewidywaną zmianą brzmienia, postanowili zmienić też nazwę, nie odcinając się jednak zupełnie od ośmiu lat historii GFS.
Wkrótce do składu dołączyli Dariusz Gutomski i Tomasz Conor Hałuszkiewicz. Darek – kontrabasista polecony przez znajomych – brany był pod uwagę już wcześniej, jako uzupełnienie GFS, a znajomość z Conorem trwała od końca lat dziewięćdziesiątych.
W połowie 2009 Formacja zaczęła nagrywanie płyty stanowiącej podsumowanie istnienia GFS i jednocześnie mającej wytyczać kierunek muzycznych poszukiwań zespołu. Na wydawnictwie pod tytułem „RENAMEnt” znalazły się więc wyłącznie autorskie piosenki, te grane od lat przez GFS i trzy nowe kompozycje, napisane już z myślą o Formacji. W nagraniach wziął też udział Waldek Mieczkowski – założyciel Gdańskiej Formacji Szantowej, którego wkład w opracowanie starych piosenek jest bezdyskusyjny.
Na krakowskich Shanties 2010 piosenka Formacji „Na strandzie Helu” (pochodząca właśnie z tej płyty) zdobyła nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa dla najlepszej współczesnej piosenki żeglarskiej.
Na Shanties 2012 nagrodę Miesięcznika „Żagle” im. Tomka Opoki za najlepszy tekst piosenki zdobywa Krzysztof Jurkiewicz (za piosenkę „Manhattan” z repertuaru Formacji).
Rok 2015 przynosi drugą płytę w dorobku zespołu, zatytułowaną „Formacja”. To wydawnictwo zawiera przede wszystkim utwory z dawnego repertuaru Krewnych i Znajomych Królika i Packetu w nowych, odkrywczych aranżacjach Jacka Jakubowskiego. Poza tym znalazły się tam oczywiście autorskie utwory Jacka Jakubowskiego i Krzysztofa Jurkiewicza.
W 2016 Formacja zostaje uhonorowana Nagrodą Prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego za autentyzm i wysoki poziom artystyczny.
Z czasem w składzie następują zmiany: „na zastępstwo” za Darka Gutomskiego zaczął z Formacją występować Cezary Rogalski, który w roku 2014 na stałe przejął funkcję zespołowego kontrabasisty. W tym samym czasie do składu dołączył i od tej pory występuje z zespołem (w miarę możliwości – jest zawodowym marynarzem) Paweł Grodzki, grający na instrumentach perkusyjnych i didgeridoo.
Ostatnio w składzie pojawia się też, od czasu do czasu, znakomity gitarzysta fingerstyle’owy Szymon Białek, który z okazji tych spotkań wrócił do gry na skrzypcach.
Dyskografia:

„Barowe opowieści” (Hals 2004)- płyta Gdańskiej Formacji Szantowej, z której repertuar jest do dziś chętnie prezentowany przez Formację
„RENAMEnt” (Hals 2009)
„Formacja” (Hals 2015)
Obecny skład zespołu:

Paweł Grodzki – cajon, bodhran, kości, grzechotki, didgeridoo, a na specjalne życzenie banjo tenor, klarnet i ukulele. Czasem flety.
Tomasz Conor Hałuszkiewicz – flet, whistle, uileann pipes.
Jacek Jakubowski – akordeon, gitara, śpiew.
Krzysztof Jurkiewicz – gitara, harmonijki ustne, mandolina, śpiew.
Cezary Rogalski – kontrabas, śpiew.
Gościnnie:
Szymon Białek – skrzypce.